Wednesday, February 10, 2010

Grocery Store Confessional - 6th ed.

This week has been so off-kilter, it's practically on. One can only veer so far off track before they wind up right back on track- albeit driving in the wrong direction.

I'm all about the racing analogies this week. Blame "Great Idea Man" (that's what he's asked to be called today) and his Lightening McQueen obsession.

Here's what we're eating/have eaten/will eat this week:
Monday: I snuck off to meet Cory for a late lunch and we weren't hungry for dinner. The kids had sandwiches and we had cereal. Keepin' it real.

Tuesday: Orzo with chicken, spinach, tomatoes and feta. Holy Moley - this was so Mediterraneanish and Greeky, what with our addition of chopped, leftover kalamatas. We all loved it.
Wednesday: Vegetable Beef Soup, modeled after my friend Apryl's recipe. I used roast meat in place of the hamburger, fresh green beans and canned corn. Cory just had another bowl for his late-night snack, if that tells you anything.
Thursday: Left-overs from tonight and Tues.
Friday: Frozen pizza, since I was confused last week when I said I had plans. Turns out, the plans are this week.

What a wreck.

I know.


To make matters worse, I made not one, not two, but three trips to the supermarket, with an additional trip to the Farmers' Market. I don't recommend this, homesies. It will mess with your head.

I have nothing more to say...so,

Farmers' Market - Saturday, Feb. 6

Total: $13.00

Martins - Saturday, Feb. 6
Roast - $4.82
Cinnamon Chex - $3.29 (my newest obsession)
Deli meat - honey turkey - $3.04
2 cans of corn - $3.00
Pint of Golden grape tomatoes - $2.99
Avocado - $1.00
Sour cream - $0.99
Wedge of Parmesan cheese - $3.99 (See what I mean? It's not too expensive and will last forevah.)
Sweet onion - $0.91
Total: $22.87

Martins - Sunday, Feb. 7
Deli sub buns - $1.50
4 Hamburger Helpers for local food pantry - $4.00
2 cans of soup for local food pantry - $2.98
gallon of milk - $2.49
4 cups of Yoplait Greek yogurt - $3.96 (blasted Tzaziki)
Total: $14.92

Meijer - Monday, Feb. 8
1 lemon - $0.67
1 cucumber - $0.67
Santitas White Corn Tortilla Chips - $2.00
Family pack of Tyson boneless, skinless chicken breasts - $4.49
red grapes - $1.61
crate of clementines - $5.99
Total: $15.43

Grand total: $66.22

Additional, sundry words on the budget: A few of you have asked about the beverages here in our house. Here's how it works: The kids have milk for breakfast and milk or water for lunch. Everyone has water for dinner. We rarely, rarely buy pop. I usually do buy one or two things of frozen juice concentrate each week (the kids have it with their afternoon snack) and I will also occasionally buy some type of cranberry juice or "fancy" orange juice, when it's on sale, because I dig sour stuff, and orangey things.

Also, snacks: The kids eat a snack in the morning and one in the afternoon, but other than chewy granola bars (the reduced sugar kind), I don't really buy "snacks". We always have fresh fruit on hand and I usually give them an option of some type of fruit or veggie. If I happen to have baked cookies, then they'll have that. Calvin always begs for sliced turkey for his snack, or sometimes even butter bread. Other snacks are cheese slices, yogurt, applesauce or Cheez-Its, because they are one of my favorites. (What can I say? They're tangy.)

I can see how it could be difficult to move away from packaged "snacks" to this idea, but it will save you cash. You'll be eating things that you already have on hand, and it will be healthier. It will be "nourishing", as my 60 year old trapped in a 4 year old's body likes to say.

Oh, someone also asked me about cleaning supplies. Well, I get around that one by hardly ever cleaning.

You think I kid.

I buy stuff when I need it, but really, how often do we need it? Of course I buy dishwasher detergent and laundry detergent (almost always whatever I can find for cheap at Dented Can), but one spray bottle of antibacterial multi-purpose cleaner lasts quite a while around here. I've gotten away from buying the pre-soaked wipes. They don't last very long and they are $$. I still do buy a roll of paper towels, every week or two. Keep watching and you'll see some of these things pop up on my list. I promise.

And yes, what I'm trying to say here, is that these GSC posts will be a fairly regular occurrence, moving forward. The people have spoken. And while I don't entirely understand it, I am happy to oblige.

Keep the questions coming and I'll do my best to answer them.

Signing off,
Grocery Girl Greta

PS:
Make these burritos, preferably with a price-gouged rotisserie chicken. Layer whole wheat tortillas with brown rice (throw a clove of smashed garlic into the cooking water), black beans, a little shredded cheese, chicken, tomatoes tossed with a little cilantro, guacamole, and sour cream.

Then, for the next 3 days straight, have this for lunch. (Have I ever told you about my latest infatuation - Marzetti Tamed Jalepenos? Spicy, picklish heaven.)